Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Eduroam Kullanımı

WİNDOWS 7 İÇİN ADIMLAR
 1. Denetim Masası - Ağ ve Internet - Kablosuz Ağları Yönet seçilir ve açılan pencereden Ekle seçilir.

 2. El ile ağ profili oluştur seçilir.

 3. Açılan pencere aşağıdaki gibi doldurulur ve İleri seçilir.

 4. "Bağlantı ayarlarını değiştir" seçilir.

 5. İsterseniz "Bu ağ erişim alanına girdiğimde otomatik olarak bağlan" seçilebilir. Böylece eduroam ağına otomatik olarak bağlanabilirsiniz.

 6. Güvenik sekmesi seçilir. "Ağ kimlik doğrulama yöntemi seçin"de Microsoft: Korumalı EAP (PEAP) seçilir ve sonra Ayarlar seçilir

 7. "Kimlik Doğrulama Yöntemi Seç:" bölümünde "Güvenli parola (EAP-MSCHAP v2) ve Yapılandır" seçilir.

 8. Aşağıdaki Pencereki "Otomatik olarak Windows oturum açma adımı ve parolamı (varsa etki alanımı) kullan" seçili olmamalıdır!

 9. 6. adımdaki "Gelişmiş ayarlar" seçilir. seçimden sonra aşağıdaki diyolg kutusu açılır. Bu pencerede "Kimlik doğrulama modunu belirt:" seçilir ve "Kullanıcı kimlik doğrulması" daha sonra da "Kimlik bilgilerini kaydet" seçilir.

 10. Açılan pencerede ki "Kullanıcı Adı" ve "Parola" kısımları doldurulur.

 11. eduroam yayını eklenmiş oldu.

 12. Sağ alttaki Kablosuz simgesine farenin sol tuşu ile tıklanır açılan penceredeki eduroam yayını seçilir ve bağlan seçilir.

 13. Bağlantıktan sonra eğer kullanıcı adı ve parolanızı kaydetmediyseniz aşağıdaki gibi ek bilgi ister. Üzerine gidilip tıklarsanız kullanıcı adı ve parola giriş ekranı açılır.

 14. Bağlantı olduğunu aşağıda gibi görebilirsiz. yada sağ alttaki kablosuz internet bağlantı simgesinide beyaz renk olmasından anlayabilirsiniz.